Gjorgje Balasevic
12.02.2011

Vanessa Mae
27.02.2010, Belgrade

Masimo Savic
19.03.2011
Previous events
2010
20.12 - Rade Serbedzija & Miroslav Tadic - Skopje
30.11 - JOSIPA LISAC - Skopje
23.06 - SKOPJE GORI - Massive Attack, Edo Majka, Lolobrigida, Svi na Pod, Bei the fish - Skopje
20.06 - BILLY IDOL - Skopje
06.06 - BOB DYLAN - Belgrade
04.06 - BOB DYLAN - Skopje
31.05 - THIEVERY CORPORATION - Belgrade
24.04 - FAITHLESS - Expo, Belgrade
23.04 - FAITHLESS - Skopje
19.04 - AREA - Univerzalna sala, Skopje
16.04 - AREA - Univerzalna sala, Skopje
01.04 - 50CENT - Pionir, Belgrade
31.03 - 50 CENT - Skopje
2009
ZZ TOP - Ljubljana 16-10-2009 / Belgrade 18-10-2009 / Skopje 22-10-2009
Underworld - Belgrade 10-11-2009 / Skopje 11-11-2009
D.Krall - Zagreb 13-11-2009 / Skopje 20-11-2009 / Belgrade 21-11-2009

30.07 - BOB SINCLAR - Biljanini izvori, Ohrid
25.07 - GEORGE BENSON - Antic Theatre, Ohrid
23.07 - GEORGE BENSON - Sava Centar, Belgrade
10.07 - SANTANA - City stadium, Skopje
10.07 - DAVID BYRNE - Krizanke, Ljubljana
09.07 - Stanley Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten - Sava centar
08.07 - DAVID BYRNE - Sava Centar, Belgrade
07.07 - DAVID BYRNE - Universal Hall, Skopje
26.06 - SIMPLY RED - Kalemegdan, Belgrade
05.04 - PaulVan Dyke - Winter sports palace - Sofia
23.02 - JAMES BLUNT - Expo XXI, Belgrade
11.02 - THE RASMUS - Hard Rock, Skopje
10.02 - IRON MAIDEN - Arena, Belgrade
2008
20.12 - KAROLINA - Universal Hall, Skopje
12.12 - KAROLINA - Cultural Center, Bitola
16.11 - AL DI MEOLA - Universal Hall, Skopje
09.08 - ERIC PRIDZ - Gradiste, Ohrid
03.08 - LENNY KRAVITZ - City Stadium, Ohrid
05.07 - MORANDI - Hard Rock,
14.06 - Roisin Murphy - Hard Rock,
30.05 - Goran Bregovic - Hard Rock,
13.03 - Vesna G. Ilkova's Gala Concert - Univerzalna Sala, Skopje
2007
31.12 - Happy New Year Festival (Paul Oakenfold, Talamasca, Billy Nasty, Ananda Shake i Balthazar) Metropolis Arena Skopje, Macedonia
15.10 - DAVID SYLVIAN - Dom Sindikata, Belgrade, Serbia
14.10 - DAVID SYLVIAN - Tvornica, Zagreb, Croatia
13.10 - DAVID SYLVIAN - Univerzalna Sala, Skopje, Macedonia
11.10 - BRYAN FERRY - Drazen Petrovic, Zagreb, Croatia
10.10 - BRYAN FERRY - Tivoli, Ljubljana, Slovenia
08.10 - BRYAN FERRY - Univerzalna Sala, Skopje, Macedonia
07.10 - BRYAN FERRY - Sava Centar, Belgrade, Serbia
01.08
- PAUL VAN DYK - Izgrev Beach, Struga, Macedonia
28.06 - PINK - City Stadium Skopje, Macedonia
18.06 - TARKAN - City Stadium Skopje, Macedonia
12.06 - PLACEBO - Lizgaliste Skopje, Macedonia
07.06 - VAYA CON DIOS - Metropolis Arena Skopje, Macedonia
26.04 KAROLINA Metropolis Arena Skopje, Macedonia
04.05 - TIESTO - Colosseum Club - Skopje, Macedonia
14.03 – IRON MAIDEN – Belgrade Fair – Belgrade, Serbia
2006
13.01 – Paul Oakenfold – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
12.04 – SIMPLE MINDS – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
30.05 – APOCALYPTICA – Lizgaliste – Skopje, Macedonia
06.07 – LEB I SOL – Heraklea – Bitola, Macedonia
14.07 – ROXY MUSIC – Biljanini Izvori – Ohrid, Macedonia
24.07 – WHITESNAKE – Lizgaliste – Skopje, Macedonia
02.08 – LEB I SOL – Antique Theatre – Ohrid, Macedonia
07.09 – PET SHOP BOYS – City Square – Skopje, Macedonia
08.09 – KAROLINA – Heraklea – Bitola, Macedonia
LEB I SOL – 30th Anniversary tour [lebisol.com.mk]

18.11 – Spens – Novi Sad, Serbia
19.11 – Sava Centar – Belgrade, Serbia
20.11 – Save Centar – Belgrade, Serbia
24.11 – Borik – Banja Luka, Bosnia and Hercegovina
26.11 – Gripe, Split - Croatia
28.11 – Dom Sportova - Zagreb, Croatia
29.11 – Mladost – Rijeka, Croatia
09.12 – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
10.12 – Skopje Fair, Skopje, Macedonia
12.12 – Cankarjev Dom, Ljubljana, Slovenia
13.13 – Cankarjev Dom, Ljubljana, Slovenia
28.12 – Sava Centar, Belgrade, Serbia
2005
20.02 – MIZAR – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
11.03 – Stefanovski / Tadic feat. Spasov – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
12.03 – Stefanovski/ Tadic feat. Spasov – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
27.05 – Groove Festival (Faithless, Thievery Corporation, Gus Gus, X-Press2) – Dom Sportova – Zagreb, Croatia
28.05 – Skopje Sounds Good Festival - (Faithless, Thievery Corporation, Gus Gus, X-Press2) – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
29.05 – BG Vybe Festival - (Faithless, Thievery Corporation, Gus Gus, X-Press2) – Belgrade Fair – Belgrade, Serbia
31.05 – FAITHLESS – Arenele Romane – Buchares, Romania
19.07 – DEEP PURPLE – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
21.07 – DEEP PURPLE – City Stadium – Kavarna, Bulgaria
06.10 – The PRODIGY – Dom Sportova – Zagreb, Croatia
07.10 – The PRODIGY – Belgrade Fair – Belgrade, Serbia
08.10 – The PRODIGY – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
05.11 – TIESTO – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
07.12 – Roger Sanchez – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
16.12 – TIESTO – Zagreb Fair – Zagreb, Croatia
17.12 – TIESTO – Belgrade Fair – Belgrade, Serbia
2004
03.04 – RIBLJA CORBA – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
16.04 – FAITHLESS – Winter Sports Palace – Sofia, Bulgaria
17.04 – FAITHLESS – SRC Kale – Skopje, Macedonia
18.04 – FAITHLESS – Hala Sportova – Belgrade, Serbia
19.04 – FAITHLESS – Tvornica – Zagreb, Croatia
02.10 – Zeljko Joksimovic – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
28.10 – Bajaga I Instruktori – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
22.11 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
23.11 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
24.11 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
25.11 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
08.12 – MACHINE HEAD – Tvornica – Zagreb, Croatia
09.12 – MACHINE HEAD – Belgrade Fair – Belgrade, Serbia
10.12 – MACHINE HEAD – SRC Kale – Skopje, Macedonia
11.12 – MACHINE HEAD – Festivalna Hall – Sofia, Bulgaria
2003
08.02 – Gibonni – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
05.03 – Zona Zamfirova – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
11.10 – MOLOKO – Winter Sports Palace – Sofia, Bulgaria
12.10 – MOLOKO – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
14.10 – MOLOKO – Bocarski dom – Zagreb, Croatia
09.11 – KAROLINA – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
10.11 – KAROLINA – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
29.11 – KOSHEEN – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
30.11 – KOSHEEN – Winter Sports Palace – Sofia, Bulgaria
22.12 – Vlatko Stefanovski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
2002
04.02 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
05.02 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
06.02 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
11.03 – RIBLJA CORBA – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
16.04 – KAROLINA – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
17.04 – KAROLINA – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
18.04 – KAROLINA – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
22.05 – SKOPJE GORI Festival (Hip, Kismet, Let3, Sigue Sigue Sputnik, Way Out West, Echo and The Bunnymen) – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
29.08 – STEREO MC’s – SRC Kale – Skopje, Macedonia
08.10 – Petar Graso – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
09.10 – Petar Graso – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
05.11 – MAGAZIN – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
23.11 – AREA – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
16.12 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
17.12 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
19.12 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
2001
Tose Proeski -Sava centar
02.03 – Tose Proeski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia 03.03 – Tose Proeski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
04.03 – Tose Proeski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
05.03 – Tose Proeski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
06.03 – Tose Proeski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
26.05 – SKOPJE GORI Festival (Van Gogh, Foltin, Miladojka Youneed, Pips Ships and Videoclips, Darko Rundek, Disciplin A Kitchme) – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
04.12 – Igor Dzambazov – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
05.12 – Igor Dzambazov – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
2000
12.01 – AREA / Tose / Erzana / Vrcak / Nokaut – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
12.03 – PRLJAVO KAZALISTE – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
13.03 – PRLJAVO KAZALISTE – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
09.04 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
10.04 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
11.04 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
12.04 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
09.05 – Petar Graso – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
10.05 – Petar Graso – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
26.05 – SKOPJE GORI Festival (Negativ, Area, Kismet, Obojeni Program, Arhangel, Psihomodo Pop) – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
09.12 – AREA – Skopje Fair – Skopje, Macedonia
16.12 – Goran Karan – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
17.12 – Goran Karan – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
23.12 – AREA – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
1999
09.02 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
10.02 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
11.02 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
12.02 – Danijela Martinovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
05.03 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
06.03 – Vlado Janevski – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
12.06 – NOKAUT – SRC Kale – Skopje, Macedonia
08.07 – Tose Proeski – Lizgaliste – Skopje, Macedonia
1998
05.03 – Miso Kovac – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
06.03 – Miso Kovac – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
18.04 – PARNI VALJAK – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
Zdravko Colic – Summer tour - Prilep, Kumanovo, Ohrid, Bitola, Skopje
19.11 – RIBLJA CORBA – SRC Kale – Skopje, Macedonia
1997
14.02 – Rambo Amadeus – MKC – Skopje, Macedonia
12.03 – Lari Tompson – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
17.04 – Oliver Dragojevic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
18.04 – Oliver Dragojevic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
05.05 – Goran Bregovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
06.05 – Goran Bregovic – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
10.06 – FILM – Club Cabrio – Skopje, Macedonia
12.10 – Vlada Divljan – MKC – Skopje, Macedonia
14.11 – Partybreakers – MKC – Skopje, Macedonia
1996
03.02 – KUD IDIJOTI – MKC – Skopje, Macedonia
20.02 – Dino Dvornik – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
23.03 – KISMET – MKC – Skopje, Macedonia
16.04 – PARNI VALJAK – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
17.04 – PARNI VALJAK – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
30.04 – NAPALM DEATH – MKC – Skopje, Macedonia
21.09 – HAUSTOR – MKC – Skopje, Macedonia
13.10 – OBOJENI PROGRAM / DARKWOOD DUB – MKC – Skopje, Macedonia
07.11 – Miso Kovac – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
23.11 – ELEKTRICNI ORGAZAM – MKC – Skopje, Macedonia
1995
11.02 – OBOJENI PROGRAM – MKC – Skopje, Macedonia
16.03 – VJESTICE / BABE – MKC – Skopje, Macedonia
15.04 – Balkan Alter Festival – MKC – Skopje, Macedonia
18.05 – ANASTASIA – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
19.05 – ANASTASIA – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
25.11 – CRVENA JABUKA – SRC Kale – Skopje, Macedonia
1994
09.09 – PSIHOMODO POP – MKC – Skopje, Macedonia
10.09 – PSIHOMODO POP – MKC – Skopje, Macedonia
08.12 – ZABRANJENO PUSENJE – MKC – Skopje, Macedonia
1993
28.08 – ELEKTRICNI ORGAZAM – Kursumli An – Skopje, Macedonia
11.09 – GALIJA – Kursumli An – Skopje, Macedonia
22.09 – ZABRANJENO PUSENJE – MKC – Skopje, Macedonia
15.10 – PSIHOMODO POP – MKC – Skopje, Macedonia
16.10 – PSIHOMODO POP – MKC – Skopje, Macedonia
30.11 – FILM – MKC – Skopje, Macedonia
01.12 – FILM – MKC – Skopje, Macedonia
18.12 – Rambo Amadeus / Risto Bombata – SRC Kale – Skopje, Macedonia
20.12 – Miso Kovac – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
21.12 – Miso Kovac – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
22.12 – Miso Kovac – Univerzalna Sala – Skopje, Macedonia
  ||| top |||